AUTYZM, ang. Autism Spectrum Disorder (ASD) – jest złożonym spektrum zaburzeń rozwojowych, co oznacza, że objawy i cechy autyzmu mogą występować w różnym stopniu intensywności i różnić się u różnych osób. Cechy charakterystyczne dla autyzmu: trudności w komunikacji społecznej, ograniczone zainteresowania, problemy z komunikacją werbalną i niewerbalną, repetatywne zachowania, nadwrażliwość lub obniżona wrażliwość sensoryczna, i wiele innych, indywidualnych cech.
NASZE DOŚWIADCZENIA
Dzieci z ASD – Autism Spectrum Disorder – mają problemy zdrowotne i dolegliwości, które można zdiagnozować i leczyć.
W roku 2005 umożliwiliśmy kilkudziesięciu dzieciom z zaburzeniami rozwoju, przeprowadzenie badań metabolicznych w USA, kładąc tym samym podwaliny biomedycznego prowadzenia osób z autyzmem w Polsce. Zorganizowaliśmy pierwszą konferencję w Polsce, której głównym tematem była przyczynowość zaburzeń rozwojowych oraz możliwości ich rozpoznawania a co za tym idzie, określenia różnych zindywidualizowanych programów biomedycznego wspierania osób z autyzmem. Krótko potem stworzyliśmy Ośrodek Alfa-Aridanii w celu pomocy dzieciom z autyzmem, w którym z udziałem zespołu ekspertów, mogliśmy udzielać skutecznej pomocy naszym małym pacjentom.
Doświadczenia nabyte przez lata pracy, setki przyjętych przez nas małych i większych pacjentów, ewaluują, wciąż są poszerzane, aktualizowane w oparciu o coraz szerszą ofertę diagnostyczną, którą proponujemy. Współpracując przez wiele lat z wiodącymi laboratoriami na całym świecie (Niemcy, UK, USA), mającymi w ofercie szereg badań adresowanych również do dzieci / osób dorosłych z autystycznego spektrum, mamy możliwość, obserwowania w wynikach badań cały szereg nieprawidłowości, co często umożliwia ich korektę lub kompensację. Dzięki proponowanym przez nas badaniom możliwe jest prowadzenie terapii biomedycznej.
Przy jakiego typu dolegliwościach rozważyć wykonanie badania?
ZNACZENIE ZDROWIA JELIT m.in. DLA SPEKTRUM AUTYZMU
Jelita są fundamentem naszego funkcjonowania, w nich przebiega cały szereg procesów pozwalających nam na prawidłowe wykorzystanie składników odżywczych, potrzebnych dla wszystkich procesów biologicznych. Jeżeli jelita nie funkcjonują prawidłowo, w krótkim czasie przełoży się to na zakłócenia w pracy wszystkich pozostałych układach naszego ciała.
ZABURZENIA ZE STRONY UKŁADU POKARMOWEGO
ZABURZENIA ZE STRONY UKŁADU NERWOWEGO
W oferowanych przez nas badaniach dot. diagnostyki zaburzeń układu pokarmowego, możemy zdiagnozować:
Badania Bazowe Jelit
CSA – Kompleksowa Analiza Kału
BADANIE OPIATÓW
Z diety dzieci ze spektrum autyzmu często na początku leczenia wyklucza się nabiał i gluten. Gluten i kazeina to białka, których metabolizm bywa zaburzony i może nasilać zachowania autystyczne. Występowanie produktów pośrednich zachodzących przemian – opioidów oraz peptydów spowodowane jest brakiem enzymu, odpowiedzialnego za ich rozkład w organizmie. Substancje morfinopodobne – kazomorfina z kazeiny i gliadomorfiny z glutenu, przenikają barierę krew-mózg i oddziałują na układ nerwowy, powodując trudności w kontakcie z dzieckiem, jego koncentracji i nauce.
Ze względu na to, że wykluczenie z diety glutenu i kazeiny wiąże się z poważnymi restrykcjami żywieniowymi warto jest zbadać, czy jest to konieczne. Badaniem, które może potwierdzić niezdolność do całkowitego trawienia białek i obecność kazomorfin i gliadomorfin jest Analiza Opiatów.
Analiza Opiatów
NIETOLERANCJE IgG-ZALEŻNE
Nietolerancje IgG-zależne są opóźnionymi nadwrażliwościami wywołanymi przez żywność. Rozwój przeciwciał IgG – szczególnie tych z podklasy IgG4 – jest promowany przez zwiększoną przepuszczalność błony śluzowej jelit (zespół nieszczelnego jelita), co prowadzi do zwiększonego kontaktu komórek odpornościowych z alergenami pokarmowymi. Przeciwciała IgG mogą wywołać reakcję po upływie wielu godzin lub nawet dni od zadziałania bodźca, co powoduje trudności w określeniu bezpośrednich zależności pomiędzy ekspozycją na określone składniki pokarmowe, a pojawieniem się określonych problemów.
Objawami nietolerancji typu IgG 1-3, mogą być: mdłości, uczucie pełności, odbijanie, gazy, biegunki, wzdęcia, zaparcia. Objawami nietolerancji typu czwartego (IgG4), mogą być: trudności z zasypianiem i przewlekłe zmęczenie, zmiany zachowania, stany lękowe, migreny, bóle stawów i kości, zaburzenia widzenia, różnego rodzaju zmiany skórne. U dzieci z problemem rozwojowym zazwyczaj wykonuje się badanie IgG4. Panele badań na nietolerancje pokarmowe mogą obejmować zakresem 69, 96 lub 216 produktów spożywczych.
Nietolerancje Pokarmowe IgG
METABOLIZM I ZAPOTRZEBOWANIE NA SKŁADNIKI ODŻYWCZE
Genom oferuje wiele badań, które pomagają m.in.:
Badania te warto rozważyć w przypadku objawów związanych z układem nerwowym, w szczególności:
W wynikach szerokich paneli metabolicznych możemy wykryć nieprawidłowości dotyczące:
OAT – Analiza Kwasów Organicznych
Profile Organix – Diagnostyka Metaboliczna
ANALIZA PIERWIASTKOWA WŁOSA
W wynikach badania analizy włosa, obserwujemy wydolność systemu detoksyfikacji i stopień narażenia na metale ciężkie.
Analiza Pierwiastkowa Włosa
BADANIA WYKRYWAJĄCE OBECNOŚĆ TOKSYN (MYCOTOX)
W badaniach oceniających obciążenia toksykologiczne, obserwujemy występowanie szeregu mykotoksyn (toksyn wytwarzanych przez niektóre gatunki grzybów i pleśni) oraz skumulowanej dużej ilości toksyn pochodzących ze środowiska. Jest to z reguły powiązane jest nie tylko z nadmierna ekspozycją na toksynę ale przede wszystkim z niewydolnością układu detoksykacji.
MycoTOX – Analiza Mykotoksyn
TERAPIA BIOMEDYCZNA W AUTYZMIE
Terapia biomedyczna powinna być oparta, na zindywidualizowanej diagnostyce. W jej toku rozwiązujemy szereg problemów zobrazowanych w poszczególnych wynikach badań, co prowadzi do ogólnej poprawy zdrowia.
Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy dziecko dotknięte jest organicznymi uszkodzeniami, dysfunkcjami mózgu, wobec których wsparcie biomedyczne , może nie przynieść żadnych lub prawie żadnych rezultatów w zakresie pracy uszkodzonego organu. Niemniej często można złagodzić ból czy też poprawić ogólny stan zdrowia dziecka, co często przekłada się na komfort życia całej rodziny.
W obecnej literaturze przedmiotu wielokrotnie prezentowany jest temat „oś jelito-mózg”. Czasami opisy tych zależności mogą dotyczyć np. wzrostu poziomu amoniaku i jego wpływu na mózg oraz zachowania. Znaczący przerost w jelitach toksycznego szczepu Clostridii (niektóre szczepy są wprost charakterystyczne dla mikrobiologii jelit dzieci z autyzmem, a ich metabolity ingerują w metabolizm dopaminy) co może stać się przyczyną agresywnego zachowania dziecka. W skrajnych przypadkach może się to objawić nawet zmianą w osobowości. Również znaczący przerost grzybów, mający wpływ na metabolizm, może spowodować znaczne zmiany w zachowaniu dziecka.
Korzystając z naszego wieloletniego doświadczenia we wspieraniu dzieci ze spectrum, uważamy, że absolutną podstawą przy rozpoczęciu terapii, jest rozpoznanie dietetyczne (ocena czy dziecko wymaga diety, jeżeli tak , to jakiej i na jaki okres czasu), oraz rozpoznanie aktualnego stanu jelit.
Nie można rozwiązywać problemów zdrowotnych, omijając pierwsze etapy postępowania, np. uzupełniania deficytów witaminowo-minerałowych, wspierania procesów detoksyfikacji, metylacji i szeregu innych, w sytuacji kiedy procesy trawienia i wchłaniania jelitowego nie przebiegają w sposób prawidłowy.
OFERTA BADAŃ DLA DZIECI Z ASD
W zależności od wieku dziecka oraz konieczności pozyskania indywidualnych informacji proponujemy 4 pakiety badań „NA START”, zestawionych w taki sposób aby uzyskać najbardziej potrzebne informacje na tym etapie działań.
Wybór pakietu badań warunkowany jest przede wszystkim wiekiem dziecka. Dzieciom do 3 roku życia proponujemy pakiety 1-3, a starszym pakiet 4.
NA START – Autyzm
Badania można wykonywać również pojedynczo w indywidualnym tempie diagnostycznym, korzystając z oferty różnych proponowanych przez nas laboratoriów.
Wyniki uzyskanych badań pozwalają na podjęcie działań terapeutycznych takich jak:
Powyższe działania są absolutnym priorytetem w realizacji wsparcia biomedycznego, są jego pierwszym bardzo ważnym etapem. W następnych krokach diagnostycznych i terapeutycznych, możemy skupiać się na dalszych problemach związanych z metabolizmem, metylacją , detoksyfikacją i innych.
Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami!