Menu strony

Strona główna

Produkt

Parazytologia

Cena badania w zależności od wyboru profilu:

995,00 1650,00 

Parazytologia

Parazytologia – Zakażenie pasożytnicze wbrew pozorom nie jest rzadkim i egzotycznym zjawiskiem, ograniczonym do tych, którzy podróżowali do odległych, tropikalnych krajów. Może stanowić jeden z podstawowych czynników etiologicznych w wielu procesach chorób przewlekłych. Często nie bierze się pod uwagę potencjalnego zakażenia pasożytniczego, ponieważ oznaki i objawy infekcji pasożytniczej mogą przypominać objawy innych chorób, zwłaszcza układu pokarmowego i hormonalnego.
Parazytologia
Badanie na obecność pasożytów, powinno być jednym z kroków diagnostycznych do wykrywania czynników wywołujących przewlekłe zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Objawy zakażenia pasożytniczego różnią się u poszczególnych osób. Częściej występują zaparcia, biegunka, wzdęcia, gazy, objawy zespołu jelita drażliwego, bóle stawów, bóle mięśni, niedokrwistość, zwiększone reakcje alergiczne, zmiany skórne, pobudzenie i lęk, trudności ze snem, zmęczenie, anemia i obniżona funkcja odpornościowa organizmu. Odpowiednia
Metoda analizy kału
jest wartościowym sposobem oceny występowania pasożytów jelitowych. Oferowane badania parazytologiczne opierają się na mikroskopowej analizie O&P, która stanowi aktualny standard diagnostyczny (tzw. złoty standard), a dodatkowo wykorzystuje analizę immunoenzymatyczną EIA. Niektóre warianty badań opierają się na metodzie PCR – najbardziej niezawodnej i preferowanej metodzie, jeśli chodzi o rzetelne i terminowe rozpoznanie pasożytniczego zapalenia jelit w codziennej praktyce. Istotne jest pobranie próbek z 3 kolejnych dni, aby zwiększyć prawdopodobieństwo wykrycia pasożytów.

Metody analizy:

Badanie mikroskopowe
Należy do podstawowych metod laboratoryjnych w analizie kału, jednak ma swoje ograniczenia w identyfikowaniu cyst, jaj i larw pasożytów, ze względu na możliwe fałszywie ujemne wyniki.
Test immunoenzymatyczny (EIA)
Pozwala wykryć swoiste antygeny pasożyta w kale stanowiące uzupełnienie diagnostyki. To szeroko rozpowszechniony w diagnostyce laboratoryjnej i badaniach naukowych test polegający na wykrywaniu określonych białek w badanym materiale przy użyciu przeciwciał sprzężonych z odpowiednim enzymem. Najczęściej stosuje się je do potwierdzenia zakażenia takimi pasożytami jak: Gardia lamblia, pełzak czerwonki czy Cryptosporidium.
Metoda PCR
Jest wyraźnie szybsza i bardziej niezawodna w porównaniu do pozostałych metod. Wskazaniem do jej wykonania jest: podejrzenie niskiej intensywności manifestacji niemożliwej do wykrycia badaniami podstawowymi, trudno dostępna narządowo lokalizacja pasożyta (pobranie materiału może być zabiegiem inwazyjnym), trudności w zróżnicowaniu gatunków oraz potrzeba oznaczenia wrażliwości na leki. Metoda ta sprawdza się również w przypadku ostrej biegunki wirusowej. Zapewnia wiarygodną analizę, nawet przy minimalnym stopniu zakażenia, gwarantuje brak wyników fałszywie dodatnich z czynnikami niepatogennymi oraz zapewnia wiarygodne wyniki u pacjentów bezobjawowych, a także po leczeniu.
Cena badania: 995,00 
Cena addon'ów:
Kwota całkowita: