Organix – Cykl Krebsa – metabolizm energetyczny
Cykl Krebsa, zwany także cyklem kwasu cytrynowego, to proces zachodzący w mitochondriach. Jest to niezwykle ważny etap wytwarzania energii w komórkach. Stanowi także źródło substratów dla metabolicznych szlaków anabolicznych, powstają w nim bowiem substraty potrzebne do syntezy glukozy, aminokwasów, cholesterolu, kwasów tłuszczowych czy hemu. Stanowi on wspólny etap utleniania substratów energetycznych. W trakcie przemian zachodzących w cyklu Krebsa powstaje wiele metabolitów pośrednich.
Badanie Organix – Cykl Krebsa pozwala zmierzyć poziom tych poszczególnych metabolitów, co służy ocenie efektywności pracy poszczególnych enzymów biorących udział w reakcjach.
Dla prawidłowego przebiegu cyklu Krebsa potrzebne są m.in. takie związki jak: witamina B1, B3, B5, magnez, mangan, kwas alfa-liponowy oraz niektóre aminokwasy.
Nadmierne gromadzenie się metabolitów pośrednich może wskazywać na którym etapie dochodzi do blokady enzymatycznej.
Do zakłóceń cyklu Krebsa mogą się także przyczyniać metale ciężkie oraz inne toksyny środowiskowe. W przypadku wykrytej niewydolności cyklu kwasu cytrynowego można zastosować terapię mikroskładnikami odżywczymi.
Badanie stosunku mleczanu do pirogronianu pozwala na ocenę prawidłowości przebiegu procesu glikolizy. W tym szlaku metabolicznym produkowana jest energia (pod postacią cząstek ATP) oraz powstaje pirogronian. Proces glikolizy może zachodzić w warunkach tlenowych i beztlenowych. Gdy reakcje zachodzą w warunkach beztlenowych (np. podczas intensywnego wysiłku, w niedokrwistości, zaburzeniach krążenia), wówczas pirogronian przekształcany jest w mleczan.
Podwyższony poziom pirogronianu i mleczanu może świadczyć o tym, że zaburzona jest gospodarka węglowodanowa i obniżona wydajność energetyczna w organizmie.
Do wzrostu poziomu pirogronianu oraz mleczanu mogą przyczyniać się niedobory składników odżywczych.
Oznaczanie mleczanu i pirogronianu w moczu charakteryzuje się wysoką stabilnością próbki. Zapewnia wgląd w sytuację metaboliczną nawet na kilka godzin przed pobraniem próbki. Wyniki są zatem bardziej orientacyjne dla ogólnego stanu pacjenta.