Menu strony

Strona główna

Produkt

Analiza Opiatów

Cena badania w zależności od wyboru profilu:

570,00 

Analiza Opiatów i Peptydów w Moczu


Niealergiczna nadwrażliwość na gluten – powstawanie egzorfin

Metabolizm tych naturalnie występujących białek może być zaburzony, co skutkuje występowaniem produktów pośrednich zachodzących przemian – opioidów oraz peptydów spowodowane brakiem enzymu DPP IV, odpowiedzialnego za ich rozkład w organizmie. Związki te mają udowodnione działanie opioidowe i mogą maskować szkodliwe działanie białka glutenu na błonę śluzową i funkcję przewodu pokarmowego.
Neuroaktywne peptydy mają psychoaktywne właściwości, efektem działania przypominające narkotyki, co może skutkować zaburzeniami centralnego układu nerwowego. Osoby znajdujące się pod wpływem tych substancji mają trudności w kojarzeniu i nauce, również kontakt z nimi może być utrudniony.


Mechanizm działania

Gluten i kazeina mogą zostać zdegradowane w przewodzie pokarmowym do zbioru polipeptydów – kilku substancji podobnych do morfiny, zwanych egzorfinami. Związki te mają udowodnione działanie opioidowe i mogą maskować szkodliwe działanie białka glutenu na błonę śluzową i funkcję przewodu pokarmowego.
Podczas gdy całkowity rozkład gliadyny na izolowane aminokwasy zapobiega obecności epitopów glutenu, o których wiadomo, że wywołują prozapalną odpowiedź układu odpornościowego u osób genetycznie podatnych, możliwy niedobór lub brak aktywności enzymu DPP IV może skutkować niepełnym rozkładem glutenu, a tym samym zwiększeniem obecności peptydów reaktywnych immunologicznie i opioidowych, znanych również jako egzorfiny glutenu. Gluten nie jest jedynym źródłem egzorfin, ponieważ produkty mleczne i niektóre warzywa, takie jak soja i szpinak również zawierają białka, które mogą zostać przekształcone w bioaktywne egzorfiny.
Niecałkowicie strawione peptydy przenikają przez błonę śluzową jelit, wnikając do krwiobiegu, a następnie docierają do ośrodkowego układu nerwowego i mają negatywny wpływ na uwagę, dojrzewanie mózgu, komunikację społeczną i uczenie się.


Zaburzenia ze spektrum autyzmu

U osób z autyzmem często występuje niealergiczna nadwrażliwość na gluten i kazeinę (egzorfiny) Badania przeprowadzone na dzieciach z zaburzeniami ze spektrum autyzmu wykazały znacznie podwyższony poziom przeciwciał klasy IgG w kierunku kazeiny, alfa-laktoalbumin, beta-laktoglobulin w porównaniu do grupy dzieci zdrowych, ze względu na naruszoną integralnośc bariery jelitowej i bariery krew-mózg (BBB).
Zwiększona przepuszczalność nabłonka jelitowego dla produktów trawienia białek pokarmowych sprawia, że w przewodzie pokarmowym po spożyciu tych białek tworzą się substancje opionoidalne- kazomorfina z kazeiny i gliadomorfiny z glutenu, które przenikają barierę krew- mózg i oddziałują na układ nerwowy już w krótkim czasie po spożyciu posiłku. Jako neuroaktywne peptydy zakłócają rozwój mózgu i nasilają zachowania autystyczne.
Należy jednak podkreślić, że stosowanie diety eliminacyjnej nie może być traktowane jako szablonowe i jedyne podejście do terapii osób z ASD.


Badanie polecane w przypadku
  • Zaburzeń ze spektrum autyzmu.
  • Zaburzeń psychoruchowych.
  • Cukrzycy typu I.
  • ADHD.
  • Schizofrenii.
  • Celiakii bezobjawowej (obecność przeciwciał i biopsja dwunastnicy typowa dla celiakii, ale bez objawów złego wchłaniania, tj. biegunka, zanik mięśni, niezamierzona utrata masy ciała.
  • Zaburzeń rozwoju u dzieci.
Korzyści diagnostyczne

Postawienie diagnozy nietolerancji glutenu i kazeiny na podstawie analizy substancji opiatowych z Moczu i zastosowanie restrykcyjnej diety bezglutenowej i bezmlecznej sprawia, że większość osób z nietolerancją odczuwa poprawę zdrowia i wycofanie objawów. W takim przypadku wskazania do eliminacji glutenu z diety nie wynikają ze współistnienia choroby trzewnej (celiakii).

  • Określenie opioidalnej nietolerancji białek mleka bądź glutenu.
  • Dostosowanie odpowiedniego planu żywieniowego.
  • Monitorowanie przebiegu nietolerancji.
  • Wynik badania opatrzony komentarzem lekarza laboratorium.
Cena badania: 570,00 
Cena addon'ów:
Kwota całkowita: