Ekspozycja na Metale Ciężkie
Pierwiastki są podstawowymi elementami budulcowymi wszystkich związków chemicznych, a narażenie człowieka na nie występuje zarówno ze źródeł naturalnych, jak i antropogenicznych. Wiele pierwiastków uważa się za składniki odżywcze i są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z drugiej strony istnieje wiele pierwiastków, które są toksyczne dla ludzkiego organizmu i zakłócają jego normalne funkcjonowanie — takie jak rtęć, ołów, kadm, aluminium i arsen. Te toksyczne metale nie mają znanych funkcji fizjologicznych. Mogą być toksyczne dla układów narządów i mogą zaburzać równowagę niezbędnych składników odżywczych. Poziom metali toksycznych można ocenić w moczu, krwi, kale i włosach.
Analiza pierwiastkowa kału dostarcza bezpośrednich informacji o narażeniu na metale toksyczne w diecie i pośrednich informacji o potencjalnym obciążeniu metalami toksycznymi. Przewlekła, niska asymilacja metali toksycznych może prowadzić do ich kumulacji w organizmie. W przypadku wielu metali toksycznych wydalanie z kałem jest podstawową, naturalną drogą ich eliminacji z organizmu. Pobieranie próbki jest wygodne i wymaga jedynie jednoetapowej procedury.
Analiza pierwiastkowa moczu jest używana do oceny narażenia na potencjalnie toksyczne pierwiastki. Ostre zatrucie metalami jest rzadkie. Bardziej powszechne jest jednak przewlekłe, niskie narażenie na metale toksyczne, które może skutkować znaczną retencją w organizmie, co może być związane z szeroką gamą niekorzystnych skutków zdrowotnych i przewlekłych chorób. Analiza poziomu metali toksycznych w moczu po podaniu środka detoksykującego metale jest obiektywnym sposobem oceny akumulacji metali toksycznych.
Analiza z erytrocytów (RBC) służy do oceny stanu niezbędnych pierwiastków o ważnych funkcjach wewnątrzkomórkowych, takich jak magnez, miedź i cynk, których niedobory lub nadmiary wpływają na liczne procesy metaboliczne. Analiza RBC jest również przydatna do oceny trwającej lub niedawnej ekspozycji na określone metale toksyczne, takie jak arsen, kadm, ołów, metylortęć i tal, które gromadzą się w erytrocytach.
Analiza Pierwiastkowa Krwi Pełnej jest standardem w diagnostyce toksykologicznej lub zatrucia ołowiem, rtęcią lub innymi metalami, a także służy do oceny niedawnego lub trwającego narażenia na potencjalnie toksyczne pierwiastki. Analiza pełnej krwi mierzy całkowite poziomy pierwiastków, które krążą poza komórką w surowicy/osoczu, a także wewnątrz komórek krwi.
Badanie wykonywane w amerykańskim laboratorium Doctor’s Data oferuje analizę próbki włosa zawierającą profil ekspozycji na pierwiastki toksyczne. Wynik pokazuje nadmierną ekspozycję na pierwiastki (również odżywcze), nie ukazując przy tym niedoborów. Badanie kładzie dużo większy nacisk na obciążenia toksykologiczne, dając narzędzia do przeprowadzenia sprawnego procesu detoksykacji i chelatacji, ocenia poziom bieżącego narażenia na potencjalnie toksyczne metale. Ich wysoka zawartość może w większym stopniu świadczyć o ich zgromadzeniu w organizmie niż ich poziomy we krwi i w moczu.
UWAGA: Poziom metali ciężkich we włosach może być zaniżony i nie odzwierciedlać obciążenia organizmu, jeśli system detoksykacji nie działa prawidłowo. Paradoksalnie, niski poziom metali ciężkich, w tym rtęci, może oznaczać zmniejszoną zdolność ich wydalania z organizmu. Mimo to, może to skutkować podwyższonym poziomem danego pierwiastka w mózgu i innych tkankach.
Włos nie wykazuje wprost stanu wysycenia pierwiastków, a ich usuwanie – przy założeniu, że układ detoksykacji działa prawidłowo.
Analiza włosów nie odzwierciedla bieżącej ekspozycji na metale, w przeciwieństwie do badań z moczu i krwi.
Włosy są tkanką, do której wydzielane są niezbędne, a także potencjalnie toksyczne pierwiastki, gdyż metale ciężkie mają zdolność do bioakumulacji. Ogólnie ilość pierwiastka, która ulega nieodwracalnemu włączeniu do struktury rosnącego włosa, jest proporcjonalna do poziomu tego pierwiastka w innych tkankach ciała. Z tego powodu pierwiastkowa analiza włosów stanowi pośredni test przesiewowy wykrywania fizjologicznego nadmiaru, niedoboru lub nieprawidłowej dystrybucji pierwiastka w organizmie. Badanie DETOX określa poziom 9 pierwiastków toksycznych (aluminium, arsen, bar, kadm, nikiel, ołów, rtęć, stront, tal).