Kryptopiroluria (KPU)
To biochemiczno-enzymatyczne zaburzenie metabolizmu hemu uwarunkowane genetycznie (często występuje rodzinnie), jednak wśród przyczyn rozwoju wymienia się także czynniki środowiskowe, infekcyjne oraz psychologiczne. Z powodu osłabionej aktywności enzymów dochodzi do nagromadzenia piroli w organizmie. W następstwie nie są już one wydalane z kałem jak u osób zdrowych, lecz głównie poprzez tworzenie związków chemicznych z cynkiem, manganem, biotyną i witaminą B6 w postaci kryptopiroli z moczem, co prowadzi do powstania niedoborów tych substancji w organizmie, których nie da się uzupełnić samym pożywieniem. Skutkiem może być:
zwiększona skłonność do skaleczeń, zakażeń i zaburzenia gojenia się ran;
dolegliwości menstruacyjne, zaburzenia hormonalne i problemy z płodnością;
pogorszona tolerancja na leki;
zmniejszone libido;
zmęczenie i osłabienie koncentracji;
nadwrażliwość na światło słoneczne;
zaburzenia systemu immunologicznego;
zaburzenia psychiczne i psychosomatyczne.
Problem może dotyczyć ponad 90% osób cierpiących na Hashimoto, ale również z niedoczynnością tarczycy o niejasnej przyczynie. W początkowej fazie choroby często obserwuje się pogorszenie pamięci krótkotrwałej, pamięci nazw i charakteru pisma.
Analiza Kryptopiroli z moczu
W badaniu oznaczana jest grupa związków- piroli, które stanowią element składowy hemu. Badanie przeprowadzane jest w oparciu o kreatyninę. Obowiązuje specjalne przygotowanie – patrz zakładka Przygotowanie do badania.
Kryptopirolurię stwierdza się gdy stężenie kryptopiroli w moczu przekracza wartości graniczne 5 mg/g kreatyniny.
Do analizy potrzebna jest skoncentrowana próbka pierwszego porannego moczu (po minimum 6-godzinnej akumulacji, którym napełnia się specjalną probówkę ze stabilizatorem.
Diagnostyka Wspierająca KPU
Po wykonaniu oznaczenia z moczu, a przed wdrożeniem suplementacji istotnym jest, aby sprawdzić poziom pierwiastków kluczowych przy kryptopirolurii we krwi. Niedobór substancji odżywczych stanowi zaczątek wielu chorób uwarunkowanych metabolicznie. Badanie pozwala na indywidualne dobranie suplementacji, ponieważ niebezpieczne dla zdrowia są, zarówno niedobory, jak i ich przedawkowanie.
Przyjmowanie mikroelementów może znacznie złagodzić lub nawet spowodować ustąpienie objawów KPU, co stanowi leczenie tego zaburzenia.
Diagnostyka Wspierająca KPU to analiza pierwiastkowa, w której skład wchodzi oznaczenie z erytrocytów: magnezu, potasu, cynku, manganu, selenu oraz dodatkowo witaminy B6 i biotyny.
Pakiet Kompleksowy KPU
Wykonanie Pakietu Kompleksowego stanowi całościową diagnostykę przy problemie kryptopirolurii. Wynik badania przedstawiony jest w formie graficznej i opisowej z propozycją terapii.
1 tydzień przed pobraniem materiału do badania
Należy odstawić leki o działaniu moczopędnym (diuretyki).
Należy przerwać suplementację witaminy B6, cynku i manganu.
2 dni przed pobraniem materiału do badania
Nie należy spożywać ryb i owoców morza.
Od godz. 18:00 należy unikać picia większych ilości płynów. Nie należy wypijać więcej niż 500 ml w miesiącach wiosennych i letnich oraz nie więcej niż 300 ml w chłodnych porach roku.
Kobiety nie powinny pobierać moczu w trakcie menstruacji.
Nie powinno się wykonywać badania podczas infekcji pęcherza moczowego.
DODATKOWO ZALECAMY
1 tydzień przed pobraniem materiału do badania
Należy odstawić leki o działaniu moczopędnym (diuretyki) oraz pozostałą suplementację i leki przeciwbólowe NLPZ.
3 dni przed pobraniem materiału do badania
W przypadku dzieci: nie należy przyjmować witaminy C (również w suplementach), a także spożywać surowych, suszonych i mrożonych owoców oraz warzyw (w tym również soków owocowych i warzywnych).
2 dni przed pobraniem materiału do badania
Należy odstawić suplementy zawierające kreatyninę.
24 godziny przed pobraniem materiału do badania
Przez cały dzień nie należy przyjmować zbyt dużych ilości płynów, aby nie rozcieńczyć moczu. A dodatkowo zaleca się zakończenie przyjmowania płynów od godz. 18:00 w dniu poprzedzającym zbiórkę materiału, aby uniknąć rozcieńczenia próbki.
Należy pościć przez ok. 12 h przed pobraniem próbki moczu.
Aby test był reprezentatywny, nerki pacjenta powinny pracować prawidłowo. Nietypowe płyny w moczu (np. krew), picie niewspółmiernie dużych ilości płynów albo zażycie środków moczopędnych będzie miało wpływ na wynik badania.
ANALIZA KRWI
LABORATORIUM REKOMENDUJE
Badanie nie wymaga specjalnej diety, ale zaleca się pobranie krwi przed śniadaniem, po całonocnym poście. Pobranie o innej porze dnia, niż rano (do godz. 10:00), może powodować odchylenia w wynikach.
3 dni przed pobraniem materiału do badania
Należy powstrzymać się od przyjmowania leków, które nie są niezbędne i suplementów diety zawierających mikro- i makroelementy.
DODATKOWO ZALECAMY
2 tygodnie przed pobraniem materiału do badania
Zakończyć antybiotykoterapię oraz leczenie przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze.
1 – 2 tygodnie przed pobraniem materiału do badania
Odstawić suplementację, która może bezpośrednio wpłynąć na parametry badania.
Przerwanie stosowania jakiegokolwiek leku powinno przebiegać pod opieką lekarza.
W przypadku badań kontrolnych analizujących skuteczność terapii należy kontynuować przyjmowanie leków i suplementów.