Menu strony

Strona główna

Produkt

Analiza Aminokwasów

Cena badania w zależności od wyboru profilu:

1030,00 3900,00 

Analiza Aminokwasów

Badanie Analiza Aminokwasów dostarcza podstawowych informacji na temat jakości i ilości białka w diecie, zaburzeń trawienia oraz niedoborów witamin i związków mineralnych, zwłaszcza kwasu foliowego, metabolizmu witaminy B12, B6, cynku i magnezu. Ponadto dostarcza ważnych informacji diagnostycznych na temat czynności wątroby i nerek, dostępności prekursorów neuroprzekaźników, zdolności detoksykacji, podatności na zarostową chorobę tętnic (homocystyna) i wielu nieodłącznych zaburzeń metabolizmu aminokwasów.
Badanie Analiza Aminokwasów
oprócz tego, że identyfikuje ilość białka w diecie i bilans aminokwasów, sprawdza również: ● dysfunkcje przewodu pokarmowego, ● formy nietolerancji białek, ● niedoborów witamin i związków mineralnych, ● dysfunkcji nerek i wątroby, ● zaburzeń psychicznych, ● podatności na reakcję zapalną i stres oksydacyjny, ● zdolność detoksykacji, ● i wiele innych wrodzonych i nabytych zaburzeń metabolizmu aminokwasów.
Analiza osocza, a analiza moczu
Do tradycyjnej oceny stanu aminokwasów oznaczane jest osocze, podczas gdy analiza moczu dostarcza więcej informacji na temat ich degradacji oraz nieprawidłowego metabolizmu związanego z niedoborami kofaktorów. Wiele osób ma „ukryte” zaburzenia metabolizmu aminokwasów, które są problematyczne i często pozostają niezdiagnozowane, ponieważ zaburzenia te nie muszą być wyrażone jako specyficzne objawy, a mimo to mogą zwiększać podatność na chorobę zwyrodnieniową. Wyniki obejmują szeroki zakres aminokwasów, zarówno niezbędnych, warunkowo niezbędnych, jak i tych wytwarzanych przez organizm, a także aminokwasy służące jako markery żołądkowo-jelitowe, markery zależne od magnezu i witamin z grupy B, markery detoksykacji, markery neurologiczne oraz
Metabolity cyklu Krebsa.
Wyniki pacjenta prezentowane są w formie funkcjonalnej, która pozwala na łatwą interpretację oraz dostosowanie i monitorowanie planu żywieniowego i terapii leczniczej pod indywidualne zapotrzebowanie na aminokwasy. Analiza Aminokwasów w 24-godzinnym moczu daje największe prawdopodobieństwo wykrycia nieprawidłowości i wskazuje jakie parametry są za wysokie lub za niskie w ciągu dnia. Odzwierciedla pulę aminokwasów we krwi i tkankach, na które nie wpływa rytm dobowy. Zdrowe nerki skutecznie oszczędzają niezbędne aminokwasy, dlatego w przypadku niedoboru w pierwszej kolejności ich poziom spada w moczu, dzięki czemu możliwe jest wcześniejsze wykrycie problemu niż w przypadku osocza.
Analiza aminokwasów
pierwszej porannej mikcji moczu (FMV), z wynikami znormalizowanymi na gram kreatyniny, stanowi alternatywę, gdy pełna 24-godzinna zbiórka nie jest możliwa.
Literatura:
1. Broer S, Broer A. Amino acid homeostasis and signalling in mammalian cells and organisms. The Biochemical journal. 2017;474(12):1935-1963. 2. Li C, Shen K, Chu L, Liu P, Song Y, Kang X. Decreased levels of urinary free amino acids in children with autism spectrum disorder. Journal of clinical neuroscience : official journal of the Neurosurgical Society of Australasia. 2018;54:45-49. 3. Holmgren G. Effect of low, normal and high dietary protein intake on urinary amino acid excretion and plasma aminogram in children. Nutrition and metabolism. 1974;16(4):223-237.