Menu strony

Strona główna

Produkt

Profil Przeciwciał Streptococcus

Cena badania w zależności od wyboru profilu:

760,00 

Profil Przeciwciał Streptococcus

Badanie wykonywane jest z próbki krwi i służy do wykrywania dwóch najczęstszych przeciwciał skierowanych przeciwko paciorkowcom (bakterie Streptococcus z grupy A): przeciwko DNazie w surowicy (ADB) oraz miana Antystreptolizyny O (ASO). Oba markery wykonuje się w Badaniu Profil Przeciwciał Streptococcus w celu rozpoznania wczesnego zakażenia paciorkowcami beta-hemolizującymi grupy A (GAS),
Zakażenie paciorkowcami
czyli wówczas gdy mamy świeży kontakt z drobnoustrojem. Należy podkreślić, że w wielu przypadkach wykonanie samego ASO jest niewystarczające. Przeciwciała przeciwko DNazie, czyli w kierunku białek bakteryjnych DNA są bardziej swoiste, dzięki czemu zostaje zmniejszone ryzyko zafałszowanych wyników. W większości przypadkach zakażenie można łatwo wyleczyć podając antybiotyki. Jeśli jednak infekcja wcześniej przebiega bez typowych objawów i pacjent jest nieleczony, mogą wystąpić skutki uboczne w postaci gorączki reumatycznej.
Gorączka reumatyczna
która może uszkadzać zastawki serca i stawy lub powodować chorobę nerek zwaną kłębuszkowym zapaleniem nerek, jak również szkarlatynę. Ponadto przeciwciała te mogą wchodzić w reakcje krzyżowe z tkanką mózgową powodując nieprawidłowe zachowania. Wysokie miana zostały powiązane z PANDAS oraz z Autyzm’em, zespołem Tourette‘a, zaburzeniami tikowymi, chorobą Parkinsona i OCD.